Lav sannsynlighet for fugleinfluensa i Norge

Denne saken er eldre enn to år

Det er lav sannsynlighet for at fugleinfluensa skal komme til Norge via viltlevende fugler etter at sykdommen ble påvist i England denne uka.

Det skriver Veterinærinstituttet i en risikovurdering som følger nedenfor.

Lav sannsynlighet for at smitte med fugleinfluensa HPAI H5 fra England skal bli introdusert til Norge

Bakgrunn

  • Britiske myndigheter bekreftet 13.11.07 at det er påvist høypatogen fugleinfluensa (HPAI H5) hos kalkun i en besetning i Suffolk i Sørøst-England. Hele besetningen, som består av 5.000 slaktekalkuner, 1.000 ender og 500 gjess avlives.
  • Det er foreløpig uvisst hvor smitten kommer fra. Den affiserte besetningen ligger i nærheten av en innsjø med mange viltlevende vannfugler. Foreløpige undersøkelser tyder på at det er likheter mellom dette viruset og det som ble påvist ved utbrudd i Tsjekkia og Tyskland i sommer.
  • I februar 2007 var det utbrudd av fugleinfluensa (HPAI H5N1) i en kalkunbesetning som ligger 25 km fra den nye utbruddsbesetningen. Det er overveiende sannsynlig at viruset som ble isolert fra februar-utbruddet, stammer fra et utbrudd i Ungarn i januar.

Vurderinger

Veterinærinstituttet anser sannsynligheten for introduksjon av fugleinfluensa (HPAI H5N1) fra utbruddsområdet i England til Norge via viltlevende fugler som lav. Dette begrunnes med at hovedtrekket av fugler på denne årstiden går fra nord til sør.

Fakta om fugleinfluensa

Røde felt på kartet under viser utrbrudd av fugleinfluensa de siste tre månedene. Utbruddet i Bavaria i Tyskland skjedde i september.

Kart over fugleinfluensautbrudd_141107

Last ned pdf av kart og tabell som viser utbrudd av fugleinfluensa

Del artikkel